Sobota 20 kwietnia 2024               Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Spis treści
SZPITAL
CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO
POLITYKA JAKOŚCI SZPITALA
PRZEWODNIK PACJENTA
RODO DLA PACJENTA
OFERTY PRACY
DOFINANSOWANIA
WYPOCZYNEK
KARTY HISTORII
POCZTA
CIEKAWE LINKI
CHOOSE LANGUAGE
SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE

Samodzielny Publiczny
Szpital dla Nerwowo
i Psychicznie Chorych
w Międzyrzeczu

ul. Poznańska 109
66-300 Międzyrzecz

tel. 95 7428700
fax. 95 7428701

sekretariat@obrzyce.eu

NIP: 596-15-22-446
REGON: 000290133




















ZAKŁAD OPIEKUŃCZO-LECZNICZY PSYCHIATRYCZNY

                      
                     Oddz. 1               Oddz. 3              Oddz. 9B

                       
                                   

   W skład ZOL wchodzą 3 oddziały opiekuńczo-lecznicze znajdujące się w strukturze Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu: I, III, IXB, XIII .

   Zakład opiekuńczo-leczniczy psychiatryczny  przeznaczony jest do udzielania całodobowych świadczeń opiekuńczo-leczniczych dla kobiet i mężczyzn z zaburzeniami psychicznymi w różnych stopniach niepełnosprawności umysłowej, psychicznej i fizycznej.
Podstawą przyjęcia do ZOL jest choroba psychiczna.

   Zadaniem oddziału opiekuńczo-leczniczego jest przede wszystkim stworzenie warunków do kontynuowania leczenia farmakologicznego i dietetycznego, rehabilitacja pacjentów, zapewnienie zabiegów z zakresu szeroko pojętej fizjoterapii, terapii zajęciowej oraz pielęgnacji. Ważna jest możliwość uzyskania konsultacji, a w razie potrzeby hospitalizacji pacjenta. W porównaniu z Domem Pomocy Społecznej ZOL ma większy standard opieki lekarskiej oraz szerszy zakres usług rehabilitacyjnych i pielęgniarskich.

   Celem ZOL jest:
a) propagowanie i wspomaganie stworzenia warunków do kontynuacji leczenia farmakologicznego i rehabilitacji pacjentów, którzy nie kwalifikują sie do dalszej hospitalizacji w Szpitalu, ale jednocześnie nie kwalifikują się do wypisania ze Szpitala i powrotu do domu,
b) zapewnienie stacjonarnej profesjonalnej opieki osobom przewlekle chorym i niepełnosprawnym,
c)zintegrowanie działań w zakresie tworzenia warunków do funkcjonowania i rozwoju opieki długoterminowej,
d) stworzenie warunków do zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego osoby przewlekle chorej i niepełnosprawnej poprzez świadczenie różnych form opieki. Dotyczy to dużej liczby pacjentów ze znacznym ograniczeniem zdolności do samoopieki i samopielęgnacji,
e) stworzenie warunków  sprzyjających rozwojowi stacjonarnych form opieki długoterminowej.

   ZOL zapewnia respektowanie podstawowych wartości (w tym wynikających z praw człowieka i pacjenta), a szczególnie takich jak godność, intymność, niezależność, poczucie bezpieczeństwa, prawo dokonywania wyboru. W ZOL znajduje się czytelnia, kaplica, punkty usługowo-handlowe (sklep, klub, kiosk ruchu, poczta). Zakład zapewnia bez ograniczeń dostęp do świadczeń fryzjerskich.
   Pacjenci ZOL korzystają ze Szpitalnego Ośrodka Rehabilitacji, który utworzony został w celu skuteczniejszego leczenia pacjentów. Odpowiednia, skuteczna, kompleksowa rehabilitacja przeciwdziała nawrotom choroby. Urozmaicanie i indywidualizacja zajęć przeciwdziała tak charakterystycznemu w chorobie psychicznej zniechęceniu pacjenta do jakiejkolwiek aktywności psychicznej i fizycznej.

   
Głównymi założeniami programu terapii zajęciowej są:
- odtwarzanie nawyków dnia codziennego,
- podnoszenie sprawności fizycznej,
- zajęcia kulturalno-oświatowe,
- terapia społeczna.

   Oddziały ZOL dostosowane są do potrzeb osób z zaburzeniami i schorzeniami psychicznymi i zlokalizowane w osobnych pawilonach wchodzących w skład kompleksu Szpitalnego.
   ZOL spełnia warunki fachowe i sanitarne określone przepisami prawnymi obowiązującymi w Zakładach Opieki Zdrowotnej. Łazienki i węzły sanitarne zakłady (oddziału) są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest do nich łatwy dostęp z sal chorych. W salach pacjentów przestrzega się prawa do intymności ZOL jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt pielęgnacyjny, rehabilitacyjny, do terapii zajęciowej, ergoterapii.
   W ZOL (oddziale) znajdują się sale terapii zajęciowej, jadalnia, sala telewizyjna, czytelnia oraz sale, w których udzielane będzie wsparcie duchowe.

   ZOL wyposażony jest w:
wózki inwalidzkie, balkoniki, kule, aparaty AMBU, materace szpitalne z kilkuwarstwowej gąbki z pokrowcami nadającymi się do prania, materace przeciwodleżynowe, parawany między łóżkami (wymóg intymności).
   Oddział psychiatryczny opieki długoterminowej jest jednym z ważnych elementów sieci zakładów psychiatrycznej opieki zdrowotnej, uzupełniającym działalność tzw. Szpitali ostrych. Odbiorcami świadczeń są przede wszystkim osoby wymagające stałej długoterminowej opieki i pielęgnacji z dużym deficytem samoobsługi i samoopieki.

   


W sprawie przyjęć do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Psychiatrycznego prosimy o kontakt telefoniczny

z PANIĄ BARBARĄ FRYCZ

TEL. 95 742 87 04 W GODZ. 7.00-14.35

lub mailowo bfrycz@obrzyce.eu

Kierownik ZOL Psychiatryczny  - mgr  Barbara Frycz


Kierownictwo oddziału:ZAKŁAD OPIEKUŃCZO -LECZNICZY PSYCHIATRYCZNY NR 1

Lekarze: lek.med. Mirosław Bakuła -specjalista psychiatra

Pielęgniarka oddziałowa: Aneta Sznurowska -specjalista pielęgniarstwa  opieki długoterminowej

 

Kierownictwo oddziału:ZAKŁAD OPIEKUŃCZO -LECZNICZY PSYCHIATRYCZNY NR 3

Lekarze: lek.med. Małgorzata Uznańska

Pielęgniarka oddziałowa: lic. Elżbieta Lubocha


Kierownictwo oddziału:ZAKŁAD OPIEKUŃCZO-LECZNICZY PSYCHIATRYCZNY NR 9

Lekarze: lek.med. Alicja Szaj-Paczkowska                                 

Pielęgniarka oddziałowa: Marzena Kuźniar


 


 
PLIKI DO POBRANIA:

załącznik ZOL

klauzula informacyjna pacjenta

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link


  
© 2007 - 2024 Szpital Miedzyrzecz. All rights reserved
  
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.